Strona dedykowana moim uczniom, by dobrze wspominali lekcje języka polskiego w szkole podstawowej oraz tym, którzy szukają polonistycznych inspiracji.

Pomodoro, czyli technika zarządzania czasem w ujęciu szkolnym

Z pełnym przekonaniem polecam technikę, którą znam dzięki Małgosi Sulewskiej (mojej mentorce w dziedzinie OK).

Czym jest pomodoro? Najogólniej jest to bardzo skuteczna technika zarządzania czasem. Jak ją wykorzystać w zarządzaniu własnym czasem przeczytacie tutaj. Ja chcę się skupić na tym, jak pracować z pomodoro na lekcji.

Mamy do dyspozycji 45 minut. Ten czas dzielimy na 5 części:

I Wprowadzenie 5 min (to czas na podanie celu lekcji i instrukcji do zadania)

Kiedy po raz pierwszy wprowadzamy tę technikę, trzeba najpierw uczniom wyjaśnić zasady pracy, które są bardzo proste:

W czasie pomodoro intensywnie pracujemy i koncentrujemy się WYŁĄCZNIE na zadaniu. W nagrodę mamy dodatkową przerwę w środku lekcji. W czasie tej przerwy uczeń sam decyduje, co chce robić. Może zjeść kanapkę, może porozmawiać z kolegą, może poczytać, może posiedzieć w ciszy itp.

II Pomodoro 1 (15 minut)

Uczniowie pracują nad zadaniem. Wizja dodatkowej przerwy niesamowicie poprawia jakość pracy i jej efektywność 🙂

III Przerwa (5 minut)

IV Pomodoro 2 (15 minut)

Tu (jeśli pracujemy indywidualnie) mogą się pojawić uczniowie, którzy wcześniej skończą pracę. Rozwiązuję to, tworząc na tablicy LISTĘ EKSPERTÓW, na którą w kolejności wpisują się uczniowie, którzy wykonali zadanie przed czasem i mogą pomóc w pracy tym kolegom, którzy mają  trudności. Z doświadczenia wiem, że uczniom zależy na tym, aby zapisać się jak najwcześniej na listę ekspertów i bardzo chętnie pomagają wówczas innym.

V Podsumowanie (pamiętajmy, aby to uczniowie podsumowali zajęcia).

W pomodoro bardzo przydają się odmierzacze czasu, które dźwiękiem informują o poszczególnych częściach. Jeśli nie mamy do dyspozycji tablicy interaktywnej, wystarczy zwykły minutnik kuchenny (zresztą właśnie od takiego urządzenia w kształcie pomidora wzięła nazwę technika pomodoro).

Jeżeli mamy w klasie tablicę interaktywną, polecam moją ulubioną stronę. Oczywiście jest wiele innych, choćby ta dedykowana specjalnie pomodoro.

Ciekawe, czy także Wasi uczniowie pokochają pomodoro 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.