Strona dedykowana moim uczniom, by dobrze wspominali lekcje języka polskiego w szkole podstawowej oraz tym, którzy szukają polonistycznych inspiracji.

Warto utrwalić wspomnienia- sprawozdanie

Byliście w Warszawie. To świetna okazja, by poznać nową formę wypowiedzi i utrwalić wspomnienia z wycieczki do stolicy.

Cel: Nauczę się pisać sprawozdanie

Sprawozdanie to relacja z wydarzeń, opis tego, co się przeżyło.

Głównym celem sprawozdania jest wierne i dokładne zrelacjonowanie faktów i wydarzeń, których było się świadkiem lub w których się uczestniczyło.
Układ, czyli budowa sprawozdania
1. Tytuł; („Sprawozdanie z …”);
2. Określenie przedmiotu relacji – tło opisywanego wydarzenia (miejsce, czas, uczestnicy) lub przedstawienie dzieła (tytuł, autor) (pytania);
3. Chronologicznie uporządkowany przebieg zdarzeń, główne wątki utworu (pytania);
4. Własna ocena zdarzeń, podsumowanie, odczucia, opinie. (pytanie);

KSU

Poprawnie napisane sprawozdanie:
• zawiera wszystkie niezbędne informacje o przedmiocie sprawozdania;
• obiektywnie i nieemocjonalnie prezentuje zaistniałą sytuację;
• przedstawia fakty w porządku chronologicznym;
• zawiera zwroty ukazujące następstwo w czasie, takie jak: następnie, potem, w dalszej kolejności itp.;
• jest konkretne;
• selekcjonuje fakty tak, aby wybrać najważniejsze informacje;
• na końcu zawiera komentarz autorski, w którym autor sprawozdania wyraża swój osobisty stosunek do wydarzeń lub postaci, formułuje własne opinie.

Przydatne słownictwo:
Słownictwo oddające stosunki czasowe: najpierw, na początku, na wstępie, zrazu, następnie, potem, później, dalej, z kolei, w dalszym ciągu, wreszcie, w końcu, na końcu, przy końcu, na zakończenie, ciągle, niebawem, wkrótce.
Słownictwo oddające spostrzeżenia, wrażenia, sądy: bez wątpienia, być może, dajmy na to, istnieje możliwość, sądzę, przypuszczam, Jak mi się zdaje, jak przypuszczam, jak sądzę, jestem pewien, jestem przekonany, jestem przeświadczony, jest możliwe, jest niewątpliwe, jest pewne, jest prawdopodobne, jest wątpliwe, jeżeli się nie mylę, mam nadzieję, mam wątpliwości, moim zdaniem, można powiedzieć, można się spodziewać, można uważać, najprawdopodobniej, należy wątpić, niemożliwe, nie należy sądzić, nie przypuszczam, nie ulega wątpliwości, obawiam się, odnoszę wrażenie, o ile się nie mylę, podejrzewam, przypuszczalnie, raczej, rzekomo, to pewne, uważa się, według mnie, widać, widocznie, w moim przekonaniu, wydaje mi się, widać, wszystko wskazuje na, zakładam, z cała pewnością.
Słownictwo oceniające: fantastyczny, niezwykły, niecodzienny, wspaniały, wyjątkowy, rzadko spotykany, nadzwyczajny, fenomenalny, nieprzeciętny, niepospolity, interesujący, oryginalny, pasjonujący, ekscytujący, emocjonujący, frapujący, niekonwencjonalny, niebanalny, ambitny, intrygujący, atrakcyjny, efektowny, okropny, tandetny, wstrętny, przeciętny, w złym guście, mało atrakcyjny, nieciekawy, nieinteresujący, nudny, przereklamowany, usypiający, przegadany, przydługi, szablonowy, banalny, nijaki, bezbarwny.

źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.