Strona dedykowana moim uczniom, by dobrze wspominali lekcje języka polskiego w szkole podstawowej oraz tym, którzy szukają polonistycznych inspiracji.

Karty emocji na lekcjach języka polskiego

Nie wiem jak Wasi uczniowie, ale moi mają trudność z nazywaniem emocji i uczuć. Nie wprowadzam uczniów szkoły podstawowej w rozróżnienie uczuć i emocji, choć to nie to samo.  Jest tylko 7 podstawowych emocji: strach, złość, smutek, zdziwienie, pogarda, wstręt i radość. Reszta emocji to pochodne. Podłoże tej teorii stworzył Paul Ekman .

Warto poczytać o mikroekspresjach, by lepiej “czytać” ludzi.

Każda emocja jest uczuciem, nie każde uczucie jest emocją. Uczucia są związane z ciałem-odczuwaniem. Możemy czuć zmęczenie (które jest także emocją) lub zimno (które emocją nie jest). Skomplikowane? TAK! Dlatego nie mieszam w głowie uczniom. Emocje i uczucia traktujemy polonistycznie jako synonimy.

W wielu formach wypowiedzi uczeń ma wykazać się umiejętnością nazywania uczuć własnych czy bohaterów literackich. Można im w tym pomóc. Świetnym materiałem są karty emocji, które swego czasu udostępnił Luigi Mengato.

Dzielę się nimi (w oryginale napisy są angielskie- tu wersja z tłumaczeniem polskim, które zrobiłam). Karty warto wydrukować, zalaminować i… korzystać z nich z uczniami (moi bardzo je lubią). Zaletą kart jest połączenie myślografii ze słowem. To przyjemne narzędzie do bogacenia czynnego słownika naszych uczniów.

KARTY EMOCJI

Do czego je wykorzystać oprócz redagowania opisu przeżyć wewnętrznych (mamy i nazwę uczucia, i jego fizyczne przejawy na karcie)?

1. Do wylosowania podczas pisania opowiadania twórczego. Wylosowane uczucia powinny towarzyszyć bohaterowi opowiadania. Najlepiej połączyć je z kostkami story cubes lub z turlanymi opowieściami.

2. Jako pomoc w nazywaniu uczuć bohatera, np. Demeter i Kory.

3. Jako wstęp do omawiania lektury- jakie uczucia towarzyszyły uczniom podczas czytania.

4. Jako zagadkę- który bohater czuł wskazane przez nas emocje.

5. Na zajęciach z wychowawcą przy rozwiązywaniu konfliktu (nazywanie uczuć stron konfliktu).

I wiele innych, bo nauczyciele to niezwykle kreatywne istoty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.